Lodziņš uz pasauli

Filmu rādīja jau vakar, tā kā šis nebūs nekāds “apsteidzot pirmizrādes” ieraksts. Iespējams, kāds no jums vakar ir aizstaigājis uz Splendid Palace, kur filmu Aizliegtās mākslas tuksnesis uz lielā ekrāna Rīgā rādīja pirmo un vienīgo (?) reizi.

Filma mūsu platuma grādos nokrita kā no gaisa. Bez vērā ņemamas uzmanības medijos, vienā vienīgā seansā… Un mazliet žēl, ka tā, ziniet. Šāds dokumentālais kino ir kā lodziņš uz pasauli mums līdzās. Lūk, pa šo lodziņu redzēsiet “krievu mākslas Šindleru” Igoru Savicki, kurš Staļina represiju laikā atļāvās būt soc.reālisma garlaikots un saskatīja aizliegto darbu lieliskumu. Savickis Uzbekistānas tuksneša vidū izveidoja muzeju – oāzi, kurā saglāba un apkopoja režīma neatzītos mākslas darbus. Gleznas sulīgās krāsās, apvienojošas 20. gadsimta galvenos virzienus ar paaudžu paaudzēm koptām, orientālām tradīcijām. Paradoksāli, bet Savickis ne tikai iemanījās šīs gleznas izstādīt, bet to darīt par valsts (!) naudu, un vēl māksliniekiem vai viņu ģimenēm par darbiem samaksāt.

Stāsta morāle? Turiet acis vaļā un skatieties dokumentālo kino. Šī filma ir vērta katru sekundi jūsu uzmanības. Aizliegtās mākslas tuksnesis ļauj izmest virtuālu līkumu pa Nukus pilsētā nobēdzināto mākslas meku un skatīt fantastiskus mākslas darbus. Ja tā nespēs aizpildīt baltos plankumus mākslas vēstures kartē, tad priecēs ar interesantu stāstījumu, sākot ar paša kuratora biogrāfiju un beidzot ar bēdīgi reālistisku atziņu par muzeja nākotni tik trūcīgā reģionā. Latvieši, pat paaudze, kas no Padomju laikiem neatceras vairāk par pusgarajām zeķēm ar bumbuļiem un pienu pudelēs, noteikti ir priviliģētāki, salīdzinot ar rietumu kaimiņiem un filmas noskaņu uztvers daudz dziļāk.

Filmas oficiāla web lapa

 

Advertisements

About krsienti

*krsienti ir vārda Kristīne anagramma. Kristīne ir persona aiz šī bloga. Pēc trīs gadu prombūtnes kino dzimtenē Francijā, viņa ir atgriezusies Latvijā, kur pašlaik raksta dažādiem Latvijas preses izdevumiem. Par kino, protams.
Šis ieraksts tika publicēts Reviews ar birkām , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s