Diktatūra, kas sākas morgā. Post Mortem (2010)

Tālajā 1973. gadā, kad Latviju uz kartes varēja atrast tikai kaimiņu lāča vēderā, un tajā dzīvojošos vadīja vīrs ar slavenajām uzacīm, Čīlē notika valsts apvērsums. Tika gāzta Salvadora Aljendes valdība, un uz ilgāku palikšanu iekārtojās Pinočeta diktatūra.

Čīliešu režisora Pablo Laraina (Pablo Larraín) filma Post Mortem lūkojas uz šo coup d’état no ēnainākās iespējamās puses. T.i. no Santjāgo pilsētas morga. Bez politiskajiem procesiem, filmai ir savs galvenais varonis Mario (Alfredo Kastro), kas ir diezgan pamatīgi iemīlējies savā kaimiņienē, kabarē dejotājā. Bet šo mīlasstāstu jau saknē apcirpj te demonstrācijas, te vardarbīgais apvērsums. Ar to vēl nepietiek – pie apvāršņa parādās citi vīrieši, kas Nensiju aizviļ burtiski no Mario degungala.

Mario pacieš visu. Vismaz tā izskatās, jo morga darbonis ir tikpat mierīgs kā viņa pacienti. Emocijas līdz virsmai nonāk reti un piezemēti. Arī sākoties 1973. gada notikumiem, kad cilvēki uz morgu tiek vesti kravas automašīnās un kā baļķi samesti uz kāpnēm, šoks  viņa sejā nolasīšanai padodas grūti.

Post Mortem ir filma drūmos toņos – zilganzaļās sekciju telpu sienas, pelēki ķermeņi un brūngana gaisma. Kinematogrāfija liek domāt par Mario kā vajātu dzīvnieku.  Kameras novietojuma dēļ mēs uz galveno varoni neskatāmies, bet lūram. Nekaunīgi, no visām pusēm un arī brīžos, kad labāk, iespējams, būtu aizgriezties. Bet šī filma jau sastāv tikai no tā, kas nav jāredz – sekcijas, demokrātijas bojāejas un varaskāres upuriem. Turklāt kaudzēm.

Kvalitatīva, oriģināla kinematogrāfija, lielisks aktieru sniegums un intriģējošs stāsts – ar to pietiek, lai varētu teikt, ka šī filma ir jāredz!

7,5/10

Informācija par filmu un treileris lapā MUBI

Advertisements

About krsienti

*krsienti ir vārda Kristīne anagramma. Kristīne ir persona aiz šī bloga. Pēc trīs gadu prombūtnes kino dzimtenē Francijā, viņa ir atgriezusies Latvijā, kur pašlaik raksta dažādiem Latvijas preses izdevumiem. Par kino, protams.
Šis ieraksts tika publicēts Reviews ar birkām , , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s