Kurš var atļauties taisnību? Hot Coffee (2011)

Amerikas Savienotajās Valstīs cilvēki nekaunīgi izmanto tiesvedības sistēmu, lai piedzītu astronomiskas naudas summas no lielajām korporācijām. Absurdas tiesas prāvas ir ikdiena. True or false?

Pirms Sjūzenas Saladovas (Susan Saladoff) dokumentālās Hot Coffee, es daudz nedomājot, ievilktu treknu ķeksi, kas apstiprinātu šī apgalvojuma patiesību. Bet dokumentālās filmas, manuprāt, ir vienas no visefektīvākajām zālēm pret stereotipiem.

Hot Coffee sākas ar cienījamā vecumā esošo Stellas Lībekas (Stella Liebeck) karstās kafijas incidentu, kurš noveda pie tiesvedības pret McDonald’s. Nejauši aplejoties ar pie viņiem pirktu kafiju, Lībeka guva trešā līmeņa apdegumus. Kundze tiesas prāvu uzvarēja, atklājot palielu sarakstu ar līdzīgām sūdzībām, kuras fast-food ēstuvei līdz tam bija laimīgi izdevies ignorēt. Papildus izmaksātajai naudas summai McDonald’s savos restorānos kafijas temperatūru ir samazinājis. Apsūdzības iemesli ātri vien ieguva vismaz tūkstoti interpretāciju, un ar nelielu valdības palīdzību, Lībekas tiesāšanās tika pataisīta par simbolu absurdām tiesas prāvām, izniekojot nodokļu maksātāju naudu.

Filmā redzēsiet trīs dažādus gadījumus (divi pēdējie ir krietni vien traģiskāki par vecās kundzes incidentu). Visi no šiem gadījumiem norāda uz vienu patiesību – taisnība bieži vien ir cilvēku pusē. Taču ASV valdība plecu pie pleca ar lielajām korporācijām cīnās par to, lai likums ierindas cilvēkiem būtu arvien grūtāk aizsniedzams, un tie netraucētu korporāciju naudas plūsmai.

Principā Hot Coffee neattiecas tikai uz ASV, šāda lietu kārtība ir +/- sastopama visās Rietumvalstīs. Mazliet žēl, ka filmā nedzirdam nevienu pašu korporāciju viedokli, jo visi kā viens, to pārstāvji no piedalīšanās Saladovas filmā atteicās.

Man vēl aizvien šķiet, ka viena daļa prāvu ir klasificējamas kā absurdas. Taču savu galveno mērķi Hot Coffee izpilda godam – lobiju sistēma tiek parādīta ar pedagoģisku skaidrību.

Filmas oficiālā web lapa

Advertisements

About krsienti

*krsienti ir vārda Kristīne anagramma. Kristīne ir persona aiz šī bloga. Pēc trīs gadu prombūtnes kino dzimtenē Francijā, viņa ir atgriezusies Latvijā, kur pašlaik raksta dažādiem Latvijas preses izdevumiem. Par kino, protams.
Šis ieraksts tika publicēts Reviews ar birkām , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s