Dvēseļu atbrīvotājs ar grūti izrunājamu uzvārdu.

Manas pilsētas kinoteātrus ir okupējis Tors un dažas franču lielbudžeta komēdijas, par kuru jokiem smejas, galvenokārt, uz ekrāna redzamie personāži, kamēr zāli šur tur pāršalc smagas nopūtas.  Šādās dienās filmas ir jāskatās mājās.

Atzīšos, ka pēdējā laikā mani tādā kā hipnozē tur čehoslovāku jaunā viļņa filmas. Viena no pēdējām bija 1969. gadā iznākusī Juraja Herca Kremētājs. Tiesa, šī filma vairāk pieder pie viļņa norieta, jo 1968. gadā notikušā Prāgas pavasara iznākums pielika punktu režisoru mākslinieciskajai brīvībai.

Šīs filmas centrālajam personāžam Karlam Kopfrkinglam ir vairākas aizraušanās – viņa darbs krematorijā un grāmatas par Tibetu. Kopfrkingls ir apsēsts ar domu par reinkarnāciju, un viņa prātā tā ir cieši saistīta ar kremāciju. Viņš jūtas kā ārkārtīgi svarīgs elements pārdzimšanu padarīšanā, jo tieši viņš taču ir tas, kas ar uguns palīdzību atbrīvo nabaga dvēseles jaunām reinkarnācijām. Vispār kremētājs ir ģimenes cilvēks, viņš dievina savus bērnus un sievu. Līdz tādam līmenim, ka pat viņa apmeklētā prostitūta izskatās identiski viņa laulātajai draudzenei. Bet kamēr Kopfrkingls vada savu laimīgo dzīvi, Čehijai tuvojas nacisma impērija, un kāds sen neredzēts cīņu biedrs ar filigrānām metodēm kremētāju ievilina partijas rindās, lai viņam dotu uzdevumu: palīdzēt atbrīvot pēc iespējas vairāk dvēseļu.

Kremētājs, manuprāt, ir viena no viselegantākajām (šausmu) filmām. Ar tādu pašu mierīgumu kāds piemīt Kopfrkingla runas manierei, filma lēnām risina savu tirpas uzdzenošo intrigu. Vēl ilgu laiku pēc tās noskatīšanās prātā paliek jautājums: vai kremētāja darbības vadīja kāda slimība, vai ļaunums vistīrākajā tā formā?

9/10

Lasīt par filmu lapā Mubi

Advertisements

About krsienti

*krsienti ir vārda Kristīne anagramma. Kristīne ir persona aiz šī bloga. Pēc trīs gadu prombūtnes kino dzimtenē Francijā, viņa ir atgriezusies Latvijā, kur pašlaik raksta dažādiem Latvijas preses izdevumiem. Par kino, protams.
Šis ieraksts tika publicēts Reviews ar birkām , , , . Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s